Jaroslav Tůma

Vítejte na stránkách Jaroslava Tůmy, varhaníka, cembalisty, improvizátora, hráče na klavichord a další historické klávesové nástroje. Pokud zde nenaleznete informace, které jste hledali, můžete napsat na adresu elektronické pošty Jaroslava Tůmy.

Varhaník, cembalista a hráč na klavichord, improvizátor, skladatel a pedagog Jaroslav Tůma se narodil v Praze (1956). Zde také absolvoval konzervatoř a Akademii múzických umění u profesorů Milana Šlechty a Zuzany Růžičkové. Během studií získal řadu ocenění v mezinárodních soutěžích, například za varhanní interpretaci v Linci, v Praze, v Lipsku. Účastnil se mnoha festivalů (Pražské jaro, Internationale Orgelwoche Nuernberg, Musikfestspiele Dresden, Flanderský festival). Zvítězil v improvizačních soutěžích v Norimberku (1980) a v Haarlemu (1986). Na některých dnes zasedá jako porotce. Od roku 1990 vyučuje na pražské AMU. Rád koncertuje na historických nástrojích či jejich kopiích. Ve svých recitálech ale také pravidelně uvádí hudbu 20. století. Jeho cestovní deník obsahuje názvy většiny států Evropy. Koncertoval i ve Spojených státech amerických, v Japonsku a Singapuru. V Praze v letech 1990 až 1993 souborně provedl celé Bachovo varhanní dílo, za což mu byla přiznána Výroční cena Nadace českého hudebního fondu. Nahrává pro rozhlas, televizi a četná hudební vydavatelství. V popředí pozornosti Jaroslava Tůmy stojí také aktivity týkající se historických varhan, jejich restaurování, zvukové dokumentace apod. Pro Českou televizi natočil a komentoval jedenáctidílný seriál o historických varhanách v Čechách.

Životopis

Varhaník, cembalista, hráč na klavichord a kladívkový klavír Jaroslav Tůma se narodil v roce 1956. Vystudoval pražskou konzervatoř u prof. Jaroslava Vodrážky (varhany a varhanní improvizace) a hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze u Prof. Milana Šlechty (varhany) a Prof. Zuzany Růžičkové (cembalo). Absolvoval též mistrovské kurzy pod vedením významných osobností, např. Prof. Hanse Haselböcka a Prof. Pieta Kee. Je nositelem prvních cen v soutěžích ve varhanní improvizaci v Norimberku v roce 1980 a v holandském Haarlemu v r. 1986. Dále se stal laureátem řady interpretačních varhanních soutěží, např. v Linci v r. 1978, v soutěži Pražského jara v r. 1979, v Lipské bachovské soutěži v r. 1980 a mnoha dalších.

Bohatá koncertní činnost zavedla J. Tůmu do většiny zemí Evropy včetně Islandu, do USA, Japonska, Singapuru a Mongolska.

V letech 1990 až 93 uvedl v Praze v jedenadvaceti koncertních programech kompletní varhanní dílo J. S. Bacha. Za uskutečnění tohoto projektu obdržel Výroční cenu Nadace Českého hudebního fondu. Zabývá se i koncertováním na historických nástrojích či jejich kopiích, kromě varhan i na kladívkovém klavíru (dílna Paula McNultyho), cembalu (František Vyhnálek) nebo varhanním positivu (Vladimír Šlajch a Dalibor Michek). Na klavichordu přednesl několikrát souborně Bachův Dobře temperovaný klavír. K 250. výročí úmrtí J. S. Bacha v r. 2000 nastudoval také cembalové Goldbergovy variace (provedeny mj. na Pražském jaru, v Bayreuthu, ve Stralsundu a na Haydnovských slavnostech v Dolní Lukavici).

V minulosti spoluúčinkoval při různých příležitostech doma i v zahraničí s řadou výjimečných sólistů, ať již zpěváků či instrumentalistů, např. s Gabrielou Beňačkovou, Evou Urbanovou, Plácidem Domingem, Josephem Malowanym, Romanem Janálem, Franzem Brüggenem a mnoha dalšími. Na koncertních pódiích měl tu čest pracovat i pod vedením osobností jako byli či jsou Miroslav Venhoda, Milan Munclinger, Peter Schreier, Libor Pešek nebo např. japonský dirigent Otaka Tadaaki, pod jehož taktovkou provedl v Kyotu a Sapporu varhanní koncert Francise Poulenca. Pravidelnými komorními partnery Jaroslava Tůmy jsou např. houslisté Gabriela Demeterová a Bohuslav Matoušek, japonský flétnista Yoshimi Oshima, zpěvačka Irena Troupová a mnozí další.

Tůmova diskografie čítá již přes padesát titulů, převážně sólových. U firmy Supraphon vychází jeho CD řada "Historické varhany Čech", která zachycuje autentický zvuk vzácných varhan různých epoch od renesance až po začátek 20. století. Mezi kompaktní disky oceňované odbornou kritikou patří i Tůmovy projekty "bachovské", např. nahrávky Varhanní mše (Dogmatické chorály), Umění fugy (ve spolupráci s Giedré Lukšaité-Mrázkovou), či Dobře temperovaného klavíru J. S. Bacha na klavichordu (1. díl).

Kromě toho pořídil další četné snímky pro rozhlas a televizi v tuzemsku i v zahraničí. Byl autorem a hlavním protagonistou jedenáctidílného seriálu o historických varhanách vysílaného Českou televizí v rámci cyklu To nejlepší z klasiky. Pro Český rozhlas připravuje pravidelně pořady o varhanní i jiné klasické hudbě.

Nahrávky

Výmolovy varhany v Doubravníku, 1760 
Cabanilles, Frescobaldi, Kerll, Krieger, Muffat, Pachelbel, Rossi, Strozzi
ARTA Records 2017, F10226
Nová generace a středoevropské varhany čtyř staletí
Egedacher 1732, Späth 1750, Výmola 1760, Sauer 1874, Schlag & Söhne 1899, Schuke 1905, 1908, Šlajch 2004, 2013, Mathis 2014
hrají Ludmila Dvořáková, Peter Höngesberg, Michaela Káčerková, Vladimír Kopáčik, Juraj Mičúnek, Ivana Michalovičová, Marek Mosnár, Daniel Knut Pernet, Marie Pochopová, Juraj Slovík, Tomasz Soczek, Pavel Svoboda, Ondřej Valenta, Marie Zahrádková, Iveta Zaťková
produkce nahrávky: Jaroslav Tůma
ARTA Records 2016, F10214
Michna/ Tůma: Svaté lásky Labirynth
stylové varhanní kompozice Jaroslava Tůmy inspirované slavným vokálním dílem Adama Václava Michny (výběr z České mariánské muziky, 1647)
varhany z Kruhu (1627) – Dóm sv. Štěpána, Litoměřice
ARTA Records 2014, F10206
Johann Sebastian Bach: Great Organ Works
Preludia, toccaty, fugy
Varhany do kostela sv. Petra v německém Bruchsalu postavil v roce 2004 Vladimír Šlajch
ARTA Records 2014, F10205
Musicae fons aureus
České varhanní koncerty 18. století  – Karel Blažej Kopřiva, Jan Václav Stamic, Jan Křtitel Vaňhal – doplňují Kopřivovy drobnější preludium a fugy.
Jaroslav Tůma hraje na varhanní pozitiv a regál z dílny Vladimíra Šlajcha,
na dobové nástroje jej citlivě doprovází Hipocondria Ensemble.
ARTA Records 2010, F10191
Jaroslav Tůma: Moje vlast
improvizace na témata z cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany "Má vlast" varhany v Čechách a na Moravě
(Vyšehrad, Hejnice, Žlutice, Litoměřice, Kladruby, Zbraslav, Mikulov, Bezděz)
ARTA Records 2011, F10190
Astor Piazzolla: Historie tanga
Působivá transkripce slavného Piazzollova díla pro flétnu a kytaru (zde flétna a cembalo) je doplněna slavnou skladbou téhož autora Oblivion, tentokrát ovšem s doprovodem varhan. Na nahrávce dále zazní Tanec fúrií (z opery “Orfeus a Euridika”) Christopha Willibalda Glucka, Benátský karneval od Paula Agricola Genina, Sonáta fis moll pro sólovou flétnu, op. 140 Sigfrida Karg-Elerta a stále půvabné Ave Maria Charlese Gounoda.
Yoshimi Oshima: flétna, Jaroslav Tůma: cembalo, varhanní pozitiv
ARTA Records 2010, F10187
Johann Sebastian Bach
Sonáta h moll pro flétnu a obligátní cembalo, Partita a moll pro sólovou flétnu, Sonáta e moll pro flétnu a varhany, Suita c moll pro flétnu a varhany (psaná původně pro loutnu)
Yoshimi Oshima: flétna, Jaroslav Tůma: varhanní pozitiv, cembalo
ARTA Records 2010, F10186
Johann Jakob Froberger: Clavichord Fantasias
capriccio, canzon, fantasie, suity, improvizace
klavichordy z dílny Martina Kathera v Hamburku
ARTA Records 2011, F10184
Varhany v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích
Významný čtyřmanuálový nástroj pochází z drážďanké varhanářské dílny Gebrüder Jehmlich z roku 1941.
Johann Sebastian Bach/Wilhelm Middelschulte, Franz Schmidt, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Marco Enrico Bossi, Fidelio Friedrich Finke, Jaroslav Tůma
ARTA Records 2009, F10179
download Příběh plaských varhan
Slavné barokní varhany v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Plasích, které v roce 1688 postavil Abraham Starck se konečně dočkaly své rekonstrukce (Vladimír Šlajch, 2006, Borovany) a nové nahrávky, na které zazní nejen známé varhanní skladby 17. století.
Georg Muffat, Johann Pachelbel, Johann Jacob Froberger, John Bull, William Byrd, Jan Pieterszoon Sweelinck, Samuel Scheidt, Anthoni van Noordt, Matthias Weckmann, Johannes Brahms, Jaroslav Tůma
ARTA Records 2009, F10157     *2CD & bonus CD
Svatohorské chórové varhany
Hudba pro dva klávesové nástroje, tři až čtyři ruce a dvě až čtyři nohy na dvojpozitiv z dílny Vladimíra Šlajcha hrají Karel Paukert a Jaroslav Tůma
Aurelio Bonelli (c. 1569 – 1620): Toccata Cleopatra à 8 anonymus (18. stol.): Concertino à due Johann Ludwig Krebs (1713 – 1780): Koncert a moll Josef Blance (1775 – 1811 nebo 1750 – 1841): Concerto de dos Organos Johann Christoph Kellner (1736 – 1803): Quartetto [pro tři ruce a pedál], Fuga d moll Ernst Friedrich Gäbler (1807 – 1893): Introdukce a fuga c moll, op. 10 Keral Paukert & Jaroslav Tůma: Rytmy a barvy – improvizace (Na stopě Růžovému panterovi, Rytmy a barvy, Jak se Vám líbí?, Vzpomínka na Ligetiho, À Niels Wilhelm Gade)
ARTA Records 2008, F10174

titul lze objednat
u vydavatele
 zde
Finsterwalde und Sonnewalde
varhany Sauer, Trinitatiskirche Finsterwalde (1908), varhanní pozitiv Sauer, Trinitatiskirche Finsterwalde (1971), varhany Voigt, Pfarrkirche Finsterwalde (2005), varhany Schuke, Stadtkirche Sonnewalde (1910), varhany Schrickel, Dorfkirche Breitenau (1881), varhany Morgenstern, Dorfkirche Dollenchen (1826), varhany Schröther, Dorfkirche Göllnitz (1853)
Harp / Labium 2008Téma: Tma a světlo - Slunce a stín Johann Sebastian Bach (1685 - 1750): Partite diverse sopra: Christ, der du bist der helle Tag BWV 766 Max Drischner (1891 - 1971): Sonnenhymnus - Passacaglia in E-Dur Karel Boleslav Jirák (1891 - 1972): Preludium a fuga č.1 Luboš Sluka (*1928): Vigilie per organo Bedřich Antonín Wiedermann (1883 - 1951): Notturno; Toccata a fuga f moll; Moderato religioso z Ave Maria A dur, č.2 Jaroslav Tůma (*1956): Improvizace na chorály „Herzlich tut mich verlangen“, „Hinunter ist der Sonne Schein”, „Christus, du Sonne unsres Heils“, „Die helle Sonn leucht jetzt herfür“
Johann Sebastian Bach: Dobře temperovaný klavichord [Das Wohltemperirte Clavier] BWV 846-893
klavichordy od Martina Kathera z let 1997 a 1999
ARTA Records 2008, F10165     *4CD
TITUL JE VYPRODANÝ.
Johann Sebastian Bach: Varhanní knížka [Orgel-Büchlein] BWV 599-644
varhany od Vladimíra Šlajcha (2004) v kostele sv. Petra v Bruchsalu
Nikdo před Bachem a patrně ani po něm nedosáhl tak vycizelovaného kompozičního mistrovství polyfonní prací s tématem i protivětou, současně ale i silného emočního účinku využitím prvků barokní tónové symboliky. Vzdechy bolesti, téma Kříže, Adamův pád, andělská křídla, strhující radost, to vše jsou atributy, které Bach dokonale včlenil do hudby logicky plynoucí, harmonicky bohaté a zároveň přirozeně znějící, povznášející i duchaplné.
ARTA Records 2007, F10156
TITUL JE VYPRODANÝ.
Život s cembalem
Dílna Františka Vyhnálka, předního českého stavitele cembal, oslavila v roce 2007 dvacetileté výročí existence. Nástroje pro nahrávku byly vybrány tak, aby představily typovou i zvukovou rozmanitost hovorčovické produkce v plné šíři. Dramaturgie je tvořena sledem kontrastních hudebních forem, putuje důležitými oblastmi Evropy počínaje dobou alžbětinskou až po Vídeň století osmnáctého. Druhé CD je věnováno J. S. Bachovi.
ARTA Records 2007, F10155     *2CD
Janáček, Hindemith, Tůma
varhany Rieger 1931, Ludgeřovice
LEOŠ JANÁČEK: Varhanní sólo z Glagolské mše PAUL HINDEMITH: Tři sonáty pro varhany JAROSLAV TŮMA: Zarostlý chodníček Leoše Janáčka – čtyři improvizace na motivy klavírních skladeb
ARTA Records 2006, F10147
Antonín Rejcha: 36 fug pro fortepiano
první souborná nahrávka na dobovém nástroji Světová premiéra nahrávky neobyčejného cyklu na kladívkovém klavíru od vídeňského výrobce Antona Waltera, z doby kolem roku 1790
ARTA Records 2006, F10146     *2CD
TITUL JE VYPRODANÝ.
Johann Sebastian Bach: Invence a Sinfonie, Duetta, BWV 772–805
klavichord od J. Ch. G. Schiedmayera (1789) ze sbírky žateckého regionálního muzea restauroval František Vyhnálek (Hovorčovice, 1996)
ARTA Records 1997, F10076
TITUL JE VYPRODANÝ.
Jaroslav Tůma: Varhanní improvizace
Živé nahrávky na osmi různých nástrojích v různých částech světa:
Doksy (Česká republika), Passau, Munchen, Frankfurt (Německo), Milano (Itálie), Karlskrona (Švédsko), Cambridge (Spojené státy), Annaka (Japonsko)
ARTA Records 1995, F10064